Egebilgi Blog

Kategori: SEO Uygulamaları | Yayın Tarihi: 27 Ağustos 2010

Google Önbellek Nedir?

Google’ın bir web sitesi üzerinde gördüğü herşeydir. SEO terminolojisinde Snapshot olarak adlandırılan birnevi siteye ait bir kesittir. Google bir sayfayı taradığında, önbellek görüntüsünü günceller. Fakat google caffeine update’i ile birlikte, “önbellek” linkine tıkladığımızda zaman zaman hatalar görüntülemeye başladık. Bu yazımız bu hataların oluşma nedeni ve yapılabilecekler konusunda bilgi vermektedir.

Google Önbellek Linki

Neden Böyle Bir Hata Oluşur?

Bu durumun oluşmasının nedenleri; Google önbellek görüntüsünü göstermek için çektiği referans kaynak dosya yer almıyor olabilir. Bu durum genelde, google önbelleği güncellerken gerçekleşebiliyor (O anda önbellek güncellemesi gerçekleşiyor veya işlem devam ediyor olabilir). Bunun yanında Google dataları birleştiriyor veya bir datacenter sorunu yaşanabiliyor olabilir.

Bu gibi durumlarda önbellek görüntüsünü silmek için, webmaster araçları panelinde “removal tool” aracını kullanabilirsiniz. Fakat cache görüntüsünü silme yerine, sorunun düzelmesi için bir süre beklemenizi önermekteyiz. Devamı »